Terelés elmélet |
![]() |
![]() |
![]() |
Írta: Leidl Andrea |
2013. augusztus 12. hétfő, 10:17 |
Összeállította (kép és szöveg): Leidl Andrea A terelés többszázados tevékenység, hagyomány. Sokan generációkon át ellesik, ráéreznek, másoknak viszont komolyan meg kell tanulniuk. Természetesen gyakorlat teszi a mestert, de ha elméletben felkészültebben érkezünk, nagyobb valószínűséggel lesz sikeres a munkánk. A terelés során élő birkát, élő kutyával élő ember terel, így a kockázati tényezők száma meglehetősen nagy, a terelés kimenetele nem mindig jelezhető teljes bizonyossággal előre, tudnunk kell irányítani a szituációt. A terelés legfontosabb kellékei: terület, birkák, kutya (és persze gazda/juhász). Megnézzük ezen kívül a legfontosabb terelési alapfogalmakat is. Lehetőség van terelő ösztön próba keretében ellenőrizni a kutya ösztönadottságait, ill. különböző vizsgák keretében tesztelni kis kutya-gazda csapatunk tudását: ehhez listázzuk a különböző terelési stílusokhoz igazodó vizsgaszabályzatokat. Mindezeket itt csak röviden foglalom össze, akit jobban érdekel a téma, van lehetőség a további elmélyülésre a Források nyomán. Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. esetén szívesen állok rendelkezésre. Kézbentarthatóság - Terelési terület - Birkák - Kutya - Terelési alapfogalmak és utasítások - Terelő ösztönpróba és vizsga - Források
Elöljáróban - a kézbentarthatóság Legfontosabb a kutya kézbentarthatósága, még magas ösztönhőmérsékleten is. Ehhez érdemes az alábbi fokozatokat követni a juhászkutya képzésnél is:
Terelésre alkalmas területet a kutya "tudás"szintjétől függően különböző méretben és "nehézségi fokban" alakíthatunk ki:
A jó mobil karám:
A terelésnél a birka nyájösztönét és a kutya zsákmányösztönön alapuló terelő ösztönét használjuk. Birkákat saját tartásban vagy másoknál, farmon, tanyán terelhetünk. A különböző birkafajtákkal és tulajdonságaikkal érdemes tisztában lennünk, hogy - főleg kezdő kutya esetén - a kutya számára ideális birkákkal terelhessünk. A terelőkutya tanításhoz "ideális" birka:
Magyar merino juh Nyilván megvan már a kutya mellettünk, de ha terelő kutyát keresünk, akkor érdemes a munka-ősöktől származó kölykök közül kiválasztani a legönállóbbat, legelevenebbet. Természetesen az évszázadokon át és napjainkban is használt pásztorkutya fajták vélhetően alkalmasabbak a terelő munkára, de nem ritka a más fajták szép terelőmunkája sem (pl. uszkár, skót terrier, labrador, keverékek). A jó terelőkutya tulajdonságai:
A kutya "bevezetése" a terelő munkába:
A kutya irányítása történhet:
"Terelek... tehát vagyok" - Descartes után szabadon (ugye Gondolkodom, tehát vagyok / Je pense donc je suis / I think therefore I am) (forrás: cafepress.com) Terelési alapfogalmak és utasítások  Alapfogalmak:  Terelési stílus: amilyen módon a kutya a birkát az ember által megadott irányba irányítja. Leggyakoribb típusok:
 Egyensúly (balance/balansz): A kutya úgy helyezkedik, hogy a nyájat az ember felé hajtsa. Cél, hogy a kutya ne válassza el az embert a nyájtól (első szinten). Második szinten majd elfele is kell tudni hajtani (ekkor láb mellé vesszük a kutyát és lassan sétálunk a nyáj mögött, szükség esetén jobbra-balra kitérésekkel, hogy irányban tartsuk őket.) Úgy is megfogalmazhatjuk, hogy a nyáj olyan, mint egy torta: az egyik fele a kutyáé, a másik fele az emberé, ezért nem engedjük át a kutyát a "mi" térfelünkre.
Kérdés/feladat: az alábbi szituációban hol van a balansz-pont, azaz hova kell helyezkednie a kutyának, hogy a nyáj az ember felé induljon? (vegyük észre, hogy a birkák feje nem az ember felé áll, hanem tőle kb. 90 fokban - és a birka arra megy, amerre az orra mutat...)
Első ötlet: a nyáj másik oldalára álljon a kutya, az emberrel egy vonalban. Probléma: a nyáj nem az ember felé fog menni.
Megoldás: a kutya úgy helyezkedjen, hogy a nyáj az ember felé induljon, azaz kicsit "szögben"
 Kifutás: a kutya nagy ívben, távolról megy a nyáj mögé, hogy a birka első lépése az ember felé induljon.
Ha az ember kissé a kutya felé belép, akkor lehet módosítani, tágítani az ívet.
 1 elkóborolt birka visszahozatala: cél, hogy a kutyát az elkóborolt birka nyájtól átellenes oldalára küldjük, azaz ne legyen senki a birka és a nyáj között - sem a kutya, sem az ember.
 Birka kihajtása karámból, leválasztás a karám faláról (érdemes először kutya nélkül gyakorolni):
Később a kutyával is így gyakoroljunk. Â Birkacsere: a terelés(gyakorlás) során elsődleges szempont az állatok jóléte. A fáradt, sok kutya képzésében segítő birkákat időnként cseréljük le pihent birkákra. Kétkarámos módszernél (kiskarámban a birkák, nagykarám és kiskarám közötti folyosóban a kutya) a következő lépéseket hajtjuk végre: 1. Nagykarám kinyitása (jelmagyarázat: A: pihent birkák, B: fáradt birkák)
2. Pihent birkák behajtása a nagykarámon belül, a kiskarámon kívül, a nyitott kapu átellenes oldalára
3. Kiskarám kinyitása teljesen, így a pihent birkák blokkolása, fáradt birkák kihajtása
4. Nagykarám bezárása, pihent birkák behajtása a kiskarámba
  Leggyakoribb utasítások:
 A terelő ösztönpróba visszajelzést ad, hogy kutyánkban mennyire vannak meg az ősi, veleszületett ösztönök. Még itt is fontos a kutya kézbentarthatósága, az alap engedelmesség. A vizsgákon különböző feladatok végrehajtása szükséges, leggyakoribb a karámból ki-be hajtás, kerülés, legeltetés. A terelővizsga szabályzatról részletesebb info a Munkavizsga / HWT oldalon olvasható. A részletes szabályzatok a MEOE Sportbizottság ill. az FCI oldaláról letölthetőek:
|
Módosítás dátuma: 2014. szeptember 22. hétfő, 12:26 |