Július 20.-án – múlt szombaton –, Egyesületünk ezúttal is Sárváron tartotta meg, az immár hagyományosnak számító Fekete Magda Speciál kiállítást.
Az előzetesen igényelt, szomszédos ringeket a CACIB kiállítás bírálatait követően foglalhattuk el, majd az egyik körben a tenyészszemle bírálatokkal indítottuk a honlapunkon meghirdetett programokat.
Eközben több tagunk is azon szorgoskodott, hogy a második ring berendezése (ajándékok, tápok, hangosítás) minél előbb megtörténjen.
A Speciál kiállítás a tervezettnél később kezdődött, és sajnos az esőt sem úsztuk meg, ennek dacára izgalmas, és kifejezetten jó hangulatú rendezvényt sikerült lebonyolítani!
Ezt összegzésként azért írom le nyugodt szívvel, mert több kiállító – köztük számomra ismeretlenek is –, köszönetét, vagy elégedettségét fejezte ki a kiállítás szakmai és rendezési körülményei miatt.
Okkal feltételezve, hogy a jelentős többség is osztja a fenti véleményeket, a sikeres rendezvények receptjét az Egyesület filozófiájában, és annak megvalósításában látom.
Szakmai szempontból igyekszünk mindig olyan fajta specialista bírókat hívni, akik tenyésztőként és bíróként is ismertek, és akár több évtizedes, komoly kynológiai tevékenység van a hátuk mögött.
Így volt ez most is, hiszen Alan Jonesnak például már a szülei is ismert Collie tenyésztők voltak, ez pedig mintegy 60 éves (!) kötődést jelent a fajtához. De Bearded collie fajtával is 30 éven keresztül ért el sikereket, míg Sheltie tenyésztőként, néhány kiemelkedő minőségű kutyával, még ma is aktívnak számít (pl. Res.CACIB cím Genfben, tavaly a WDS-en).
Másik bírónk repertoárja talán nem ennyire színes, de Morten Matthes is nagy névnek számít Border collie fajtában.Esetében is több évtizedes a fajta iránti kötődése, Skandináv viszonylatban pedig jelenleg is egyike a sikeres tenyésztőknek.
Nem tisztem a bírók tevékenységét elemezni, de mindkét körben láttam pár összevetést, és azt kell mondjam, hogy koncepciózus bírálatok és eredmények születtek. Ami pedig a dísz programot illeti : a jövő reménységei, és még mindig szép veterán korú kutyáink versenye után, a felnőtt Best in Show címért konkuráló Fajtagyőztes kutyák mezőnye kifejezetten magas színvonalat mutatott! Ez nem csak az én személyes véleményem, mert a kiállítás után, mindkét meghívott bíró kolléga arról beszélt, hogy öröm volt számukra az európai szinten is minőséget képviselő kutyák között eredményt hirdetni.
Az erről készült fotó, talán azok számára is érthetővé teszi ezen megállapításokat, akik nem voltak jelen kiállításunkon.
A másik szóba hozott, s a kiállítók számára egyébként is mindig lényeges téma, a rendezés körülményei…
A kiállítók számára bőven volt hely a ringek környezetében, a körök méretéből adódóan pedig a bíróknak nem okozott gondot a kutyák mozgásban történő korrekt megítélése. Az esős időjárás miatt a szokásos látvány tervtől el kellett térnünk, így sajnos a az asztalokon lévő sok ajándék és különdíj, a közös bírói sátor alá került. Ez kevésbé volt demonstratív, de talán így is látható volt, hogy ezúttal sem spóroltunk a győztes kutyák ajándékozásával. A hangosítás ezúttal kiválóan működött, s itt jegyezném meg, hogy rajtunk kívül alig van olyan klub, aki ezt a technikai elemet önálló kiállításán alkalmazná. Egyesületünk rendezvényein viszont már régóta használjuk a hangosítást, mert ezáltal minden információ eljuttatható a kiállítókhoz, és úgy gondoljuk, hogy a megnyitón, illetve a BIS programban is kedvére van az érdekelteknek.
Még egy látszólag apró, mégis fontos dolgot szeretnék megemlíteni. A jelenlegi nehéz gazdasági körülmények között, szerte a világban azon aggódnak a kiállítás szervezők, hogy a nevezések száma folyamatosan csökkenő tendenciát mutat. Különböző kiállítások vezető bírójaként ezt statisztikákkal is alátámaszthatom. Szabályos harc folyik a kiállítók kegyeiért, a kiállító pedig válogatós, mert minden drága lett, s a pénzéért elvárásai vannak. Mint korábban fejtegettem, az eddig alkalmazott kiállítási stratégiánk sikeresnek tűnik, de mindig próbálkoznunk kell valamilyen újdonsággal, hogy a nevezők megnövekedett igényeit kielégíthessük. Most a külföldi kiállítók irányába tettünk egy gesztust azzal, hogy profi ring titkárainktól angol nyelvű leírást kaptak. Így a külföldi kiállítónak már nem kell sorba állnia azért, hogy a bírálatok végén szóban kérjenek angol nyelvű riportot a bírótól, vagy bárki mástól.
Itt pedig megragadom az alkalmat arra, hogy köszönetet mondjak tagtársaimnak és valamennyi kiállítónak, hogy nevezésükkel, jelenlétükkel megtisztelték kiállításunkat. Tudjuk, hogy ez nem kevés áldozattal jár, ezért nagyra értékeljük Egyesületünk irányában tanúsított lojalitásukat. Állandó szponzorunknak a Bosch cégnek, és magán személy tagtársainknak is köszönet jár dologi hozzájárulásukért.
Végül nagy köszönet jár a kiállítást szervező csapatnak. Évtizedek során, mintegy 6-7, technikailag és fizikailag tenni képes szervezővel számolhattunk saját rendezvényeinken. Ez a szám az elmúlt években kb. 10 főre nőtt, akikre nagy szükségünk is van, hiszen egyre több a megoldandó feladat. Ugyanakkor jó hírnek tartom, hogy kaptam felajánlást más tagoktól is, akár alkalmi jellegű segítségre.
A stabil szervező csapatunkból ezúttal két fontos személy kiesett, de az összetartásra jellemző, hogy találtunk méltó helyettest.
Vezetőségi tagjainkat és/vagy szervezőinket külön sosem nevesítem, mindenki ismeri őket és elismeri munkájukat.
Most azonban külön szólnom kell Miklósné Olgáról, aki a két sárvári rendezvény teljes adminisztrációját átvette és elvégezte, utolsó pillanatos beugróként, félre téve minden egyéb elfoglaltságát. Ezen a fórumon is külön megköszönöm a segítségét!
Korábbi Speciál kiállításainkhoz képest, sikerült rekordot is döntenünk a múlt heti rendezvényünkön : a 117 benevezett kutya felül múlta várakozásainkat!
Úgy gondolom, hogy minden váratlan nehezítő körülmény ellenére, Sárváron ezúttal is egy eredményes, és kellemes hangulatú kiállításnak lehettünk részesei.
Harsányi Péter